با مشکلات فریلنسر ها آشنا شوید

فریلنسر

در دنیای واقعی فریلنسر شدن شاید کاره زیاد سختی نباشد و همچنین خیلی زود به جایگاهی برای خود برسید ولی آیا تا به حال به مشکلاتی که شاید شمارا از نظر زمانی دچار مشکل کند فکر کرده اید ؟ با ما همراه باشید.

فریلنسینگ می‌تواند شغل رویایی شما باشد، البته اگر فقط قسمت‌های خوشایند آن را ببینید، اما برای همه اینگونه نیست. در ادامه، ۱۲ چالشی که تقریباً تمامی فریلنسرها با آنها مواجهه‌اند را می‌خوانید:

۱- نیازهای مشتریان به طور مداوم تغییر می‌کند.
مهارت‌ها و دانش شما ممکن است برای یک مشتری خاص کاملاً مناسب باشد. تعریف و تمجید، پاداش خوب و بازخورد عالی دریافت خواهید کرد. سپس، این پروژه تمام می‌شود و شما باید برای افراد دیگری کار کنید.
استراتژی‌هایی که برای یک مشتری استفاده کردید به کار دیگری نمی‌آید. از طرف دیگر، تنوع تجربه‌ها در مدت زمان طولانی شما را بیشتر اهل رقابت می‌کند.

۲- ممکن است با مشتریان ناخوشایند مواجه شوید.
این حقیقت تلخ فریلنسینگ است: دستورالعمل‌های نامفهوم، مهلت‌های غیرواقعی، التزامات و تغییر عقیده‌های بی‌پایان، تغییر دستورالعمل‌ها در نیمه‌ی راه، کنسل شدن پروژه و….
برخی از مشتریان حتی زمانی که چیزی که می‌خواستند را به دست می‌آورند، حق‌الزحمه را پرداخت نمی‌کنند. فریلنسرهای باتجربه در وجود خود رادار دارند؛ آنها کلاهبرداری را حس می‌کنند. اگرچه، اکثر ما از آغاز کار تا حالا حداقل در یک دام افتاده‌ایم.

۳- مدیریت مالی
هزینه‌های اصلی شما در هر ماه ثابت است: اقساط، صورت حساب‌ها، تأمین خوراک و…
گاهی اوقات درآمد خوبی کسب می‌کنید و پول اضافی دارید، اما میزان درآمد یکسان و ثابت نیست. بعضی ماه‌ها درآمد از مخارج کمتر است.
برای اجتناب از چنین موقعیت‌هایی، بهتر است میانگین درآمدی که هر ماه می‌خواهید داشته باشید را بر مبنای مخارجی چون اجاره، قبوض، غذا و تفریح مشخص کنید.
ماهیانه حداقل ۱۰% درآمد خود را برای روز مبادا ذخیره کنید. آمار هر مقدار پولی که خرج می‌کنید را داشته باشید تا اطلاعات ارزشمندی از میانگین هزینه‌ها و راهی برای کمتر کردن آنها پیدا کنید.

۴- دستیابی به تعادل کار/زندگی اصلاً آسان نیست.
فریلنسرها توسط مهلت‌های تحویل کار محدود شده‌اند. ما نمی‌توانیم مانند بقیه، زمان خود را سازماندهی کنیم. این مشکل بزرگی است، اما دوستان و خانواده ممکن است ما را درک نکنند یا جدی نگیرند. آنها فکر می‌کنند چون یک فریلنسر در طول روز خانه است، پس همیشه در دسترس می‌باشد.
متأسفانه اینطور نیست. اگر شما برنامه‌ریزی مناسبی نداشته باشید، در این شغل موفق نمی‌شوید. بهتر است حداقل یک روز به خودتان مرخصی بدهید تا کار خود را فراموش کنید و به وقت گذرانی همراه با خانواده و دوستان تمرکز کنید.
این کار کمک می‌کند از خستگی روانی ناشی از فشار کار دور باشید به علاوه باعث می‌شود بازدهی بیشتری داشته باشید.

۵- باید در تمام زمینه‌ها اطلاعاتی داشته باشید.
شما باید مدیریت زمان و مهارت‌های مالی شخصی خود را انجام دهید و همزمان بهترین کار را به مشتری ارائه دهید. با این وجود، باید تمام صنایع و زمینه‌ها را به خوبی بشناسید.
برای مثال، اگر نویسنده‌ی فریلنسر هستید، باید تمام موضوع‌ها را پوشش دهید و در هر موضوع به نظر متخصص بیایید.

۶- گاهی اوقات کار را به موقع تحویل نمی‌دهید.
این مسئله اتفاق می‌افتد. گاهی وقت‌ها پتانسیل خود را بیش از حد می‌پندارید و قول می‌دهید کاری را تا مهلتی معلوم تحویل دهید. سپس بیمار می‌شوید یا با مشکلی شخصی مواجه می‌شوید که باعث می‌شود نتوانید طبق برنامه‌ریزی خود عمل کنید.
به یاد داشته باشید که وعده‌های تحقق‌پذیر بدهید. دنبال هر کاری نروید، زیرا برچسب فریلنسر غیرقابل اعتماد در آینده به شما ضربه می‌زند. در یک زمان قدم‌های کوچک بردارید، پروژه‌های متعدد اما کوچک انجام دهید تا تصویری واقعی از عملکرد خود در یک بازه‌ی زمانی مشخص داشته باشید.

۷- تنبلی و به تعویق انداختن کارها
زمانی که در یک دفترِ کارِ رسمی کار نمی‌کنید، ساعات زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، حتی اگر به خودتان قول داده باشید که تا جای ممکن بازدهی داشته باشید.
قوانین زیادی وجود دارد که با پیروی از آنها می‌توانید برنده باشید. مثلاً تا ساعت ۱۲ ظهر سراغ شبکه‌های اجتماعی نروید. صبح می‌تواند زمان خوبی برای بازدهی بیشتر افراد باشد، بنابراین نباید با انجام اموری که ربطی به کار ندارند وقت تلف کنید.
در نتیجه قانون دوم می‌تواند این باشد که اول کارهایی را انجام دهید که نسبت به آنها بی‌میل هستید.
درآخر، تکنیک پومودورو (pomodoro technique) می‌تواند کاملاً مؤثر باشد. یعنی ۲۵ دقیقه بدون هیچ گسیختگی کار کنید و ۵ دقیقه استراحت کنید. بعد از ۴ دوره‌ی زمانی کاری، ۱۵ دقیقه استراحت کنید. این تکنیک را امتحان کنید، خیلی خوب جواب می‌دهد.

۸- مدیریت زمان ناکارآمد
فریلنسرها مدیریت زمان بسیار انعطاف‌پذیری دارند. این موضوع بهترین و بدترین قسمت کار است. فریلنسرها به خوبی زمان را برنامه‌ریزی نمی‌کنند.
شما تخمین‌های مناسبی برای زمان مورد نیاز انجام یک پروژه ندارید، بنابراین وقتی به زمان تحویل کار نزدیک می‌شوید تمام کارها بر سرتان آوار می‌شود.
برای جلوگیری از چنین وضعیتی، پروژهای بزرگ را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید و وقتی می‌خواهید آنها را انجام دهید برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید.

۹- انعطاف‌پذیری بالا ضروری است.
این موضوع لزوماً خوب نیست. هر مشتری نیازهای خود را دارد و گاهی تطبیق نیازها برای فریلنسر دشوار است. اگر مشکل تطبیق و سازگاری دارید، شاید فریلنسینگ مناسب شما نیست.
اما شما نمی‌توانید بیش از حد انعطاف‌پذیر باشید. بهتر است اولویت‌های کاری را برای شغل خود مشخص کنید. باید بتوانید به موقعیت‌هایی که ارزش زیادی ندارند نه بگویید.

۱۰- نداشتن نمونه کار
قابل احترام‌ترین مشتری‌ها در دنیای فریلنسینگ در این مورد محتاطانه برخورد می‌کنند: آنها فریلنسرهایی را استخدام می‌کنند که تجربه‌ی بسیار و توصیه‌نامه‌ی مناسب داشته باشند. بسیاری از فریلنسرها به همین خاطر قبل از شروع جا می‌زنند. بدون نمونه کار کسی شما را استخدام نمی‌کند، و اگر کسی شما را استخدام نکند تجربه کسب نمی‌کنید.
این چرخه‌ای بی‌رحمانه‌ست. با انجام بعضی کارهای رایگان برای یک دوست یا سازمان‌های غیردولتی شروع کنید. در آغاز، بازخورد مثبت ارزشمندتر از پول است.

۱۱- رقابت دشوار
بسیاری از مردم در سرتاسر دنیا برای کاری مشابه با کار شما در حال رقابت هستند. اما نترسید که تمام کارهایی که شما می‌خواهید دزدیده شود، استانداردهای بالای خود را حفظ کنید و خیلی زود پروژه‌های زیادی برای انتخاب خواهید داشت.

۱۲- فقدان ارتباط حقیقی در محیط کاری
شما همکار ندارید. از لطیفه‌های درون شرکت و چای نوشیدن همراه دیگران خبری نیست. شما فقط مشتری‌های خود را دارید تا با آنها حرف بزنید، و روز کاری آنطور که تصور می‌کنید نیست.
یکی از راه‌حل‌ها پیدا کردن فضای کاری مشترک با دیگران است تا هم انگیزه‌ی تمرکز بر کار را داشته باشید و هم فرصت دیدار و ارتباط با فریلنسرهای دیگر را.

 

مسعود شریفی هستم موسس ام اس پی سافت و مدرس زبان های دات نت در این وبلاگ از اخبار ام اس پی سافت و هم مطالب مربوط به کسب کار مینویسم.

1 comments On با مشکلات فریلنسر ها آشنا شوید

Leave a reply:

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer

Sliding Sidebar

درباره ام اس پی سافت
ام اس پی سافت در ۲۲ اسفند سال ۱۳۸۹ با محوریت آموزش برنامه نویسی و انتشار پروژه های برنامه نویسی شروع به کار کرد که پس از چند ماه موضوعاتی همچون آموزش های تصویری و دوره های آنلاین هم به ام اس پی سافت اضافه شد. در حال حاضر چندین نویسنده و برنامه نویس در ام اس پی سافت فعالیت می‌کنند.

اینستاگرام ام اس پی سافت

No images found!
Try some other hashtag or username